A Békéscsabai Ipartestület a nyári szünetet követően „A magyar lyukhímzéses textíliák” címmel rendezett egy rendkívül érdekes kiállítást. Ez alkalommal Feiglné Csukás Klára aranykoszorús könyvkötőmester – aki egyúttal lapunk hűséges olvasója és tudósítója is – csodálatos gyűjteményében gyönyörködhettek az érdeklődők.
Mindenki gyűjt valamit, birtokolni akarja, nézegetni, gyönyörködni benne. Így van ez Klárikával is, aki sok értékes és érdekes gyűjteményt tudhat magáénak. A családi fészekben kezdődött minden, édesanyjától örökölte első lyukhímzéses terítőit, függönyeit, párnavégeit.
A szép, különleges és egyedi kézimunkák iránti érdeklődése már gyermekkorában kialakult; csodálta az aprólékos kézimunka szebbnél szebb mintáit.
Egy időben maga is foglalkozott a kalocsai hímzéssel, horgolással, de mára már „csak” a gobelinek varrása maradt számára a hagyományos kézimunkafajták közül.
Hála a szorgos kutatómunkának mára az örökség gyűjteménnyé fejlődött, szeretettel gondozza, mossa, keményíti és vasalja az összegyűjtött textíliákat.
A megnyitó ünnepségen házi készítésű sütemények, frissítő italok és gyümölcstál várta a vendégeket, és a kiállítást megtisztelték jelenlétükkel a Szlovák Kultúra Háza hímzőkörének tagjai és a Csaba Televízió stábja is.
Feiglné Csukás Klára gyűjtői elkötelezettsége és kézműves alkotói tevékenysége nagyszerű példája annak, hogy nemzeti kézműves értékeinket miként lehet méltó módon ápolni és az utókor számára továbbörökíteni.
< Előző | Következő > |
---|